Salla terena
Krásný a bohatě zdobený prostor, typ místnosti italských paláců 17. st., tvoří propojení zámku s parkem. Výzdobu stropu tvoří malé mušle z řeky Ohře, velké jsou ze Středozemního moře. Krokodýl je úlovek hraběte Josefa Herbersteina (1916). Na začátku prohlídky se také dozvíte základní informace historie města a zámku.

Saturnův sál
Největší místnost na zámku. Dominantní je plastika nad krbem. V krbu se však netopilo, topilo se v přízemí. Ze čtyř velkých obrazů je originál pouze jeden obraz, ostatní jsou kopie od Štredla. Sál se využívá pro koncerty, ale také pro svatby.

Malá galerie
Malá místnost plná obrazů – dva obrazy představují „hledání v poušti, dále klanění králů a biblický námět. Vykládaný nábytek z 16. století. Všechny stropy jsou od Frencesca Markety.

Velká galerie
Začíná přehlídka gobelínů, tentokrát námětem je bitva. Také začíná přehlídka barokních kamen. Kamna jsou od drážďanského kamnáře a topilo se v nich z chodby. Obrazy jsou kopie děl umístěných ve Vídni.

Pracovna
Pozornost při prohlídce si zaslouží také drobnosti jako kalamáře, vykuřovadla, barokní sklo, německá holba, dobový atlas (bez Antarktidy) a velké plátno egyptské Kleopatry. První gobelín z 16. st. zobrazuje zahradní slavnost, na druhém mladším nenajdete lidské postavy. Modlitební koberčky jsou ze střední Asie. Podlaha je samozřejmě původní – předchůdce parket.

Orientální salonek
Exotické předměty i v předchozích místnostech napověděli o cestovatelských vášních původních majitelů, předměty ze 17. a 18. století jsou důsledkem módy dovozu orientálních předmětů a vytváření sbírek. Dovážené předměty byly drahé a proto se v Evropě vyráběli i kopie. Mezi exponáty jsou originály jen tři čínské vázy „Imary“, ostatní je japonský porcelán. Ostatní porcelán je vídeňský, delfská fajáns,… Na gobelínu je téma – lov v zámecké oboře. Mezi spoustou dalších exponátů je šperkovnice zdobená zříceninovým mramorem a šperkovnice (17. – 18. st.) zdobená želvovinou a slonovinou.

Barokní ložnice
Místnosti dominuje barokní dámská postel zdobená baldachýnem, ten chrání v zimě proti chladu a létě proti hmyzu. Krátká je, protože se v ní sedělo, aby si dáma nepoškodila účes. Pod postelí nechybí nočník. Mohutné několikasetkilogramové skříně sestavované až na místě mají mj. spirály z jednoho kusu dřeva. Mezi drobnostmi jsou sakrální předměty a delfská fajáns.
Gobelín je nejcenější v Čechách – představuje známý příběh Šalamouna rozsuzujícího spor dvou matek o dítě.

Ranní salonek
Dětský vídeňský porcelán má talířek s „kapsičkou“ na hrnek aby se jednoduše nezvrhnul. Mezi nábytkem je šperkovnice s tajnými zásuvkami. Gobelíny jsou s biblickými náměty. Hodiny jsou moderní – třetí ručička je datumová.

Kabinet
Název místnosti podle nábytku. Mezi třemi gobelíny je gobelín zachycující práci sadaře, zajímavé je, že se autor vyobrazil jako malý chlapec v koruně stromu (vlevo). Ostatní gobelíny jsou bez postav. Na koberci na zemi budete hledat chybu – záměrnou chybu při tkaní – nikdo totiž nemůže být neomylný. Hned za dveřmi při vchodu do místnosti visí vydutý obraz hodnostáře na plechu. Duní, protože hodnostář byl prý také nadutý.

Kaple
Novinkou zpřístupněnou na konci tisíciletí je zámecká kaple. Stavba je nejstarší částí zámku (ostatní podlehlo požáru a bylo znovu postaveno). Kaple určitě překvapí všechny ty co interiér zámku již znají. Vystaveny jsou zde roucha a obrazy. Zařízení kaple je pěkně dochované. Jde o prostor, který se bude také využívat ke svatebním obřadům.

Zámecká kuchyně
Zpět do zámku se prochází expozicí zámecké kuchyně, která však byla v přízemí a jídlo se z ní dopravovalo výtahem. Vystaveno je pěkné měděné nádobí zevnitř ze zdravotních důvodu pocínované. Dřevěná jídelní souprava je z 19. st. Do opěrek židlí jsou vyřezané lidské podobizny.

Velká jídelna
Zaujme zejména koberec na stole. Jde o barokní stolování, když se dojedlo a ruce se umyly v misce s vodou, utřely se do koberce. Kosti se při jídle házeli psům pod stůl. Talíře mají dvojité dno pro předehřívání, zajímavé jsou nádoba na led a termoska s ohříváním svařeného vína.
Gobelíny představují Alexandra Makedonského jako vítěze a bitvu. Interiér opět doplněn obrazy. Na stopě je mj. znázorněny kontinenty – Evropa, Asie, Amerika a Afrika.

zámek Libochovice

Malá jídelna
Z období bidermayeru. Jemné předměty – křehké rubínové sklo, váza z Lokte, kopie míšeňského porcelánu – šálky z Drážďan, kamenina, vídeňský porcelán, české sklo, …. Je dlouho co prohlížet. Před odchodem z místnosti si ještě prohlédněte jídelníček malíře Hamiltona na velkém plátně (co namaloval, to snědl).

Rokokový, růžový salonek – podle tapet
Salonek s klavírem je vybavením rokokový, nebo také dámský. Opět křehké předměty – např. porcelán zdobený kobaltem,… Na plátně dvanáctiletý Josef Ditrichstein a další členové rodiny. Vedle velkých obrazů se neztratí ani benátské zrcadlo.

Modrý salonek
Modrý salonek zvaný podle podle tapet také empírový, rentiérový podle vybavení a hudební podle klavíru.
Určitě si vše nestačíte prohlédnout – obrazy, kamenina, zajímavé upomínkové předměty z cest, dóza na parfémy, … Plátna Františka Kvíčery zobrazují jednotlivá panství (Mikulov, Kounice, Nové Město nad Metují). Schodiště v rohu vede pro zkrácení cesty do Salla tereny (nenápadných dveří v levém rohu haly si na začátku prohlídky většinou nikdo nevšimne).

Knihovna
Za zdůraznění určitě stojí pěkný výhled do zámeckého parku. V knihovně je 102 500 svazků knih převážně psaných německy, anglicky, francouzsky a latinsky a také čtyři knihy české. Cestopisy jsou z Etiopie a Indie. Mezi exotickými předměty jsou oštěpy z Afriky, vykuřovadlo, japonský kout, kobereček ze Sýrie, indické dýky, šperky z Tibetu, předměty ze slonoviny, sošky, antucy na pohánění slonů, nádoba na vodu, sošky božstev,… Na zemi je malý krokodýl (asi oblíbený úlovek). Neměli byste minout obraz lva nad dveřmi do další místnosti. Lev je vyšíván hedvábím, lví hřívou a vlasy. Preciznost překonávající fotografii.

 

Herna
Mezi jednotlivými hrami nechybí ani biliárd, stolky na šachy, francouzské konverzační dvoukřeslo,… Na obrazech jsou především jednotliví členové rodu Ditrichsteinů a Herbersteinů. Z okna je (překvapivě) vidět Házmburk.